сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 68
home Вести

ОД ЕСЕН СПУТНИК V ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА И ВО ТУРЦИЈА: Вакцината дава 98 проценти заштита од ковид по втората доза

ОД ЕСЕН СПУТНИК V ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА И ВО ТУРЦИЈА: Вакцината дава 98 проценти заштита од ковид по втората доза

Кон крајот на април турската фармацевтска компанија Вискоран објави дека ќе ја произведува руската вакцина Спутник во своите погони, откако неколку месеци претходно Русија и Турција го потпишаа договорот за набавка и заедничко производство на руската вакцина. Според професорот Исмаил Балак, производството на Спутник V ќе оичне од есен.

– Производството на вакцината е исклучително важно од гледна точка на намалување на нашата зависност од увоз од други земји. Постои фабрика во Турција, во која условите за производство на препаратот се идеални и овозможуваат вакцината да се произведува под сите безбедносни услови, изјави професорот д-р Исмаил Балак.

Тој информира и дека нивните клинички истражувања покажуваат дека по целосна вакцинација со Спутник V, односно по примени две дози, лицата се заштитени 97,6 проценти од ковид-19.

ЕУРО 2020

Македонија