среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Вести

Од два брода крај либискиот брег спасени 200 мигранти

Од два брода крај либискиот брег спасени 200 мигранти

Либиската крајбрежна стража денеска соопшти дека крај нејзиниот срдеоземноморски брег  пресретнала два дрвени брода и спасила 200 мигранти, меѓу кои имало седум жени и три деца.

Либиската морнарица наведе дека спасените мигранти биле во две дрвени бродчиња и дека главно потекнувале од африканските и арапските земји.

На мигрантите им била поделена помош и тие се префрлени во притворскиот центар во престолнината Триполи, пренесуваат американските медиуми

Коронавирус