понеделник, 1. јуни 2020. Вести денес: 17
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Од 54 држави во Африка, коронавирусот присутен во 51

Од 54 држави во Африка, коронавирусот присутен во 51

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Африка, достигна 9.198 лица. Од Ковид-19, на тој континент, досега починаа 414 луѓе, а 813 се опоравиле, соопшти денеска Африканската унија.

Од 54 држави на континентот, случаи на Ковид-19 пријавиле 51 земја.

Најмногу случаи има во Јужноафриканската република, со 1655 заразени и 95 смртни случаи, а по неа следи Алжир со 1320 случаи и 90 починати и Египет со 1173 потврдени заразени и 78 смртни случаи.

Коронавирус