недела, 5. јули 2020. Вести денес: 109
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

Во живо

Мицкоски пред граѓаните во Крушево ја претставува програмата на ВМРО-ДПМНЕ

home Вести

Од 15 јуни во Велика Британија се отвораат објектите за трговија на мало

Од 15 јуни во Велика Британија се отвораат објектите за трговија на мало

Велика Британија планира да ги отвори трговските објекти што не се од првостепена важност на 15 јуни, изјави премиерот Борис Џонсон.

Мерката ќе опфати мали продавници и трговски центри. Фризерските салони и козметички салони како и хотелите, ќе останат затворени поради опасноста од пренесување на Ковид-19 во нив.

Џонсон на прес-конференција изјави дека пазарите на отворено и дилерите на автомобили можат да продолжат со работа од 1 јуни, се додека ги почитуваат мерките против коронавирусот.

– Отворањето на тие бизниси е клучен чекор на патот за обнова на економијата, изјави Џонсон. (МИА)

Парламентарни избори 2020