понеделник, 26. октомври 2020. Вести денес: 122
home Вести

ОБСЕ испраќа само 30 набљудувачи на изборите во САД

ОБСЕ испраќа само 30 набљудувачи на изборите во САД

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) соопшти дека драстично го намалила бројот на набљудувачи кои ќе ги следат претседателските избори во САД поради пандемијата со новиот коронавирус.

ОБСЕ на изборите во САД што ќе се одржат ќе испрати само 30 набљудувачи.

Портпаролката на ОБСЕ, Катја Андруш истакна дека првично било планирано во САД да се испратат 100 долгорочни и 400 краткорочни набљудувачи, но поради пандемијата и рестрикциите за патувања ќе испрати 30.

Таа истакна дека 30 набљудувачи ќе отпатуваат во САД на почетокот на следиот месец и нагласи дека ниту еден набљудувач не е од Русија.

Коронавирус