сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Обновени летовите од истанбулскиот аеродром „Сабиха Ѓокчен“

Обновени летовите од истанбулскиот аеродром „Сабиха Ѓокчен“

Летовите беа обновени денеска од аеродромот „Сабиха Гокчен“ во Истанбул, каде авион вчера излета од пистата. Во инцидентот загинаа три лица, а десетици се повредени.

Аеродромските активности продолжија утрово иако се уште има одложувања и откажувања на летовите.

Боинг 737 на приватната компанија Пегасус вчера по приземјување при пороен дожд и силен ветар излета од пистата.

Во авионот имаше 177 патници и екипаж од шест луѓе. Меѓу патниците имало 22 странци од 12 држави.

Коронавирус