вторник, 21. септември 2021. Вести денес: 160
home Вести

ОБЈАВЕНО ВИДЕО: Еве што правеа Џеф Безос и екипата додека беа во Вселената

ОБЈАВЕНО ВИДЕО: Еве што правеа Џеф Безос и екипата додека беа во Вселената

Американскиот милијардер Џеф Безос вчера одлета во Вселената, а на патувњето кое траеше 11 минути друштво му правеа неговиот брат Марк, 18 годишниот средношколец Оливер Димен и 82-годишната Воли Фанк.

Според компанијата „Блу Оринџ“ врвот на висината која ја достигнала ракетата било 107,05 километри со што „Шепард“ ја надмина границата на Вселената, односно таканаречената Карманова линија која е на околу 100 километри.

Објавена е видео снимка од тоа како се забавувале Безос и екипата додека патуваа во Вселената. Превртување во капсулата, игри со гравитацијата и подавање со пинг-понг се дел од забавата која си ја приредиле.

Коронавирус