недела, 22. мај 2022. Вести денес: 0
home Вести

Објавени три снимки од американскиот напад со дрон во кој загинаа 10 авганистански цивили

Објавени три снимки од американскиот напад со дрон во кој загинаа 10 авганистански цивили

Американската војска објави видео снимки од нападот со дрон во Кабул на 29 август 2021 година во кој беа убиени 10 авганистански цивили, вклучувајќи и седум деца.

На најновите снимки се гледа Кабул од воздух додека војската следи бела „тојота корола“ низ делови од градот, верувајќи дека тоа е автомобил на припадници на терористичката група ИСИС-К, натоварен со експлозив и правејќи позиција за погодување со еден превентивен удар, пренесе Си-Ен-Ен.

На најдолгото од трите видеа, на црно-белите снимки автомобилот се гледа како се пробива низ улиците на Кабул.

Набрзо автомобилот стигнува на својата крајна дестинација и почнува полека да се враќа назад до паркинг местото. Седум минути и седум секунди од почетокот на видеото, се појавуваат зборовите „LRD LASE DES“, што укажува на тоа дека ласерскиот маркер ја идентификуваше и ја означи целта.

Потоа се гледаат најмалку две или три лица како се движат околу автомобилите. Триесет и три секунди подоцна, автомобилот исчезнува под огнената топка. Снимката од дронот се намалува додека експлозијата се повлекува, а од уништениот автомобил излегува чад.

На почетокот, Пентагон го бранеше нападот, тврдејќи дека убил оперативец на ИСИС-К, кој планирал непосреден напад на американските сили за време на последните денови од евакуацијата и повлекувањето од Авганистан. Во реалноста, војската го следела Замараија Ахмади, Авганистанец кој работел за „Nutrition and Education International“, невладина организација фокусирана на безбедноста на храната. Ахмади поднел барање за специјална имигрантска виза и планирал да го одведе своето семејство во САД.

Три недели по нападот, војската признала дека тоа била трагична грешка во која настрадале 10 невини цивили. Потоа со анализа на околности во врска со нападот, американската војска утврдила дека „немало кршење на закон, вклучувајќи го и законот за војна“. Никој не одговарал за грешката.

Претседателот на организацијата „Nutrition and Education International“, Стивен Квон ја критикуваше одлуката никој да не биде казнет од одговорните.

-Кога Пентагон ќе се ослободи себеси од одговорност, праќа опасна и измамничка порака дека неговите акции на некој начин се оправдани, зголемувајќи ги безбедносните ризици и правејќи ја евакуацијата уште поитна, порача Квон.

Коронавирус