недела, 19. септември 2021. Вести денес: 88
home Вести

Објавени неверојатни фотографии по повод 100 дена ровер на Марс: Некои од нив ги гледаме сега за прв пат! (ФОТО)

Објавени неверојатни фотографии по повод 100 дена ровер на Марс: Некои од нив ги гледаме сега за прв пат! (ФОТО)

НАСА денеска слави 100 дена марсовски денови од кога роверот на НАСА, „Персерванс“ слета на оваа планета. По тој повод решија да не израдуваат со нови фотографии кои го одбележаа патувањето на роверот.

Од слетувањето на Марс на 18 февруари, роботот направи неверојатни фотографии од кратерот Језеро, депресија ширина од 49 километри, лоцирана северно од екваторот „Црвена планета“.

„Персеванс“ влезе во аналите за кратко време бидејќи за време на слетувањето испрати неверојатни слики на кои можевме да видиме како изгледа површината на оваа планета.

Коронавирус