петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 59
home Вести

Објавена првата слика од терористот во Виена, бил симпатизер на Исламска држава!

Објавена првата слика од терористот во Виена, бил симпатизер на Исламска држава!

Пред терористичкиот напад во Виена во кој беа убиени три лица, на Инстаграм се појави слика на џихадисти со многу слично оружје како виенскиот терорист.

Австриската полиција сè уште го проверува идентитетот на убиениот терорист, а Билд пренесува дека истражителите се сомневаат дека станува збор за лице чија слика е објавена на Инстаграм. Според Билд, тој вчера на двајца пријатели им испратил снимка од нападот во 2015 година на Шарли Ебдо од 2015 година, кога беа убиени 12 лица.

Тој на Инстаграм објави и неколку слики на кои се заколнува на верност на водачот на терористичката Исламска држава, во некои позира со пушка и мачета, а има и слики со куп муниција. Сликите исто така покажуваат дека тој го напишал арапскиот збор Бакијах кој е дел од фразата – „Исламската држава останува и се шири“.

Најмалку три лица загинаа во терористички напад во Виена, беше објавено во текот на ноќта.

Синоќа беше речено дека починале две лица, а во текот на ноќта беше објавено дека починало и трето. Напаѓачот исто така беше убиен, па бројот на загинати досега се искачи на четири.

Пукањето во Виена се случи синоќа околу 21 часот.

Неколку напаѓачи отворија оган со автоматско оружје на шест локации низ Виена. Австрискиот министер за внатрешни работи изјави дека станува збор за терористички напад.

Најмалку три лица загинаа, а 15 беа повредени. Исто така, наводниот напаѓач бил убиен од полицијата.

Сè уште не е јасно колку напаѓачи се вклучени. Барем еден е сè уште во бегство.

Што знаеме досега?

Во нападот загинаа три лица и напаѓачот. Вкупно четири лица. Жртви на нападот се минувачи, двајца мажи и една жена. Други 15 лица беа тешко повредени. Меѓу повредените бил и еден полицаец.

Австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер го опиша напаѓачот како исламистички терорист. Тој рече дека верува оти имало повеќе напаѓачи.

Полицијата соопшти дека барем еден вооружен напаѓач бил на улиците по еден часот по полноќ.

Еден напаѓач бил застрелан во црквата Свети Руперт. Имал автоматско оружје, пиштоли и многу муниција. На неговото тело имаше појас со експлозив. Откриено е дека е лажна.

Курц рече дека станува збор за планиран напад. Полицијата доби 20.000 снимки од нападот, а граѓаните бараат да останат во своите домови. Училиштата исто така беа затворени.

Нападот се случил на шест локации, а точниот број на напаѓачи сè уште не е познат.