вторник, 21. септември 2021. Вести денес: 164
home Вести

Обилни дождови во централна Кина, 12 загинати

Обилни дождови во централна Кина, 12 загинати

Дванаесет лица загинаа во обилните дождови во главниот град на централната кинеска провинција Хенан, а околу 100.000 жители на покраината мораа да бидат евакуирани во безбедни области, објави кинеската државна новинска агенција Ксинхуа.

Метеоролошките служби на провинцијата Хенан и градот Женгжу ја подигнаа подготвеноста на службите за катастрофи на ниво 1, а прогнозите предвидуваат дека денеска до доцна навечер во покраината ќе паѓаат обилни дождови.

Во невообичаено активната дождовна сезона, провинцијата Хенан беше погодена од невреме кое трае од викендот, како резултат на што реките се излеаја од своите корита и ги преплавија улиците во десетици градови.

Во Женгжу, главниот град на Хенан, на бреговите на Жолта река, во вторникот паднаа повеќе од 200 мм дожд за еден час, принудувајќи го градот да го прекине целиот сообраќај во метрото.

Метеоролошките служби во Женгжу соопштија дека се работи за најобилни врнежи од дожд за еден ден од почетокот на мерењата пред 60 години.

Кинеската војска во вторникот предупреди на непосредна опасност од пукање на браната Јихетан во Луоанг, град со околу седум милиони жители во провинцијата Хенан.

Коронавирус