среда, 8. декември 2021. Вести денес: 103
home Вести

Обид за убиство!? На Доналд Трамп му пратиле пакет кој содржел отров

Обид за убиство!? На Доналд Трамп му пратиле пакет кој содржел отров

На претседателот Доналд Трамп му бил испратен пакет кој содржел отров рицин, пренесува Си-Ен-Ен.

За овој случај известиле двајца полициски службеници. Направени се два теста за да се потврди присуството на отвровната супстанца. ФБИ и тајната служба го истражуваат случајот.

Целата пошта која приситгнува во Белата Куќа најпрво се прегледува надвор од објектот, пред да се однесе во претседателската резиденција.

Рицин е високо токсично соединение од семето рицинус кое се користи на терористички завери. Може да се користи во облик на прашок, капсули, дим и киселина.

Ако се конзумира, предизвикува мачнина, повраќање, внатрешно крварење на цревата, предизвикува откажување на црниот дроб, бубрезите и настапува смрт поради пореметување на циркулацијата.

Коронавирус