петок, 25. ноември 2022. Вести денес: 85
home Вести

Новоизбраниот претседател на Мексико непристоен кон новинарки

Новоизбраниот претседател на Мексико непристоен кон новинарки

Новоизбраниот претседател на Мексико, Андрес Мануел Лопез Обрадор (64) е мета на критики откако беше објавена видео-снимка на која се гледа како бакнува во образ новинарка која му поставила прашање.

Инцидентот се случил на 20 септември во мексиканската држава Долна Калифорнија, за време на неговата турнеја организирана пред инаугурацијата на 1 декември.

На видео-снимката се гледа како новинарката на весникот „Ел Мексикано“, Лорена Гарсија поставува прашање за парламентарните избори, што треба да се одржат следната година, а Обрадор се насмевнува, ја бакнува во образ и не одговара.

Гарсија изјави дека постапката на мексиканскиот претседател е „непристојна“.

Обрадор претходно беше критикуван дека на две новинарки им се обрати со „драга“ кога се обиделе да му постават прашање преку отворениот прозорец на неговиот автомобил.

Обрадор во јули е избран за нов претседател на Мексико, а на 1 декември ќе ја преземе должноста.

Коронавирус