среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 214
home Вести

Ново крвопролевање: Талибанците го убија братот на поранешниот потпретседател на Авганистан

Ново крвопролевање: Талибанците го убија братот на поранешниот потпретседател на Авганистан

Талибанците го убија Рохула Азизи, братот на поранешниот авганистански потпретседател Амрух Салех, како и неговиот возач во северната провинција Паншир, изјави денеска братучедот на Салех.

Шуреш Салех рече дека неговиот вујко Азизи заминал во четвртокот, кога бил запрен од Талибанците на контролен пункт, пренесе АП.

– Слушнавме дека Талибанците го убиле во моментот кога тој и неговиот возач биле контролниот пункт – додаде тој.

Шуреш Салех рече дека не е јасно каде отишол неговиот вујко, борец против Талибанците, кога бил фатен од Талибанците.

Тој додаде дека телефонските линии не функционирале во областа каде што се случил злосторството.

Потпретседателот Амрула Салех ги предводеше силите на отпорот против Талибанците во Паншир, провинција која беше последна што им се спротивстави на новите владетели на Авганистан, додава АП.

Локални избори 2021