среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 196
home Вести

НОВИОТ ГРИП ЗАПОЧНА ДА КОСИ ВО ЕВРОПА: По коронавирусот доаѓа нов пекол недалеку од Балканот

НОВИОТ ГРИП ЗАПОЧНА ДА КОСИ ВО ЕВРОПА: По коронавирусот доаѓа нов пекол недалеку од Балканот

Русија пријави појава на високо патогениот птичји грип Х5Н8 на фарма во западниот дел на земјата, објави денеска Светската организација за здравје на животните (ОИЕ).

Грипот во регионот Костромскаја уби повеќе од 14.000 птици и доведе до уништување на уште 283.000 птици од јата, соопшти ОИЕ, повикувајќи се на информации од руското Министерство за земјоделство.

Коронавирус