четврток, 9. февруари 2023. Вести денес: 109
home Вести

Нови видео снимки и детали за експлозијата на автобусот во Рим

Нови видео снимки и детали за експлозијата на автобусот во Рим

Објавени нови снимки и детали за експлозијата на автобусот во Рим

Градски автобус експлодираше денеска во историскиот центар на Рим по краток електричен спој, но никој не е повреден, јавува новинската агенција АП.

Неколку десетици туристи и случајни минувачи го гледаа автобусот откако ескплодираше денеска околу 10 часот. Од експлозијата се вклучиле алармите на другите возила во близината.

Оганот зафати фасади на неколку катови на една зграда во историскиот центар на РИм, недалеку од фонтаната Ди Треви и седиштето на премиерот.

Властите отворија истрага за причината на експлозијата, но агенцијата Анса пренесува дека веројатно станува збор за краток електричен спој.