среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 87
Во живо

„Промените на дело“: Мицкоски во општина Петровец

АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Вести

Нови протести на „жолтите елеци“ во Холандија

Нови протести на „жолтите елеци“ во Холандија

Нови протести на „жолтите елеци“ во знак на незадоволство од полтиката на Владата на холандскиот премиер Марк Руте денеска се одржаа во неколку градови во Холандија, меѓу кои и во Амстердам, Хаг и Ротердам.

Во Ротердан со собраа околу 80 лица кои го блокираа мостот „Еразмус“, а на плоштадот „Дам“ во Амстердам протестираа неколку десетици лица.

Дсетици лица се собраа на протести и пред зградата на холандскиот Парламент во Хаг, барајќи оставка на премиерот Руте.

Протестите на „жолтите елеци“ во Холандија, кои се со помала масовност од оние во Франција, се одржуваат четврта сабота по ред. Организаторите на протестите следниот собир го најавија за 13 јануари во Утрехт.