сабота, 29. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Нови американски амбасадори во Косово и Црна Гора

Нови американски амбасадори во Косово и Црна Гора

Стејт департментот најави промени на амбасадорите во американските мисии во Црна Гора, Косово и Молдавија, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

На редовниот прес брифинг портпаролката Хедер Нојерт синоќа најави дека нов амбасадор во Косово ќе биде Фил Коснет, кој доаѓа на местото на досегашниот шеф на тамошната мисија Крег Делави.

Во Црна Гора, новиот амбасадор на САД ќе биде Џуди Рејнке, која е распоредена на местото на нејзината колешка Маргарет Јуехера.

Нов американски амбасадор добива и Молдавија, каде досегашниот шеф на тамошната мисија ќе биде заменет со Дерек Хорат, дипломат од кариера.

Стејт департментот исто така најави промени на амбасадорските места во низа африкански и азиски земји.

МИА

Коронавирус