петок, 23. јули 2021. Вести денес: 0
home Вести

Нови 800 случаи на коронавирус во Украина, починаа 27 лица

Нови 800 случаи на коронавирус во Украина, починаа 27 лица
epa08502123 An Ukrainian soldier checks the temperature of a woman as she crosses the Novotroitske checkpoint between the Ukrainian government and pro-Russian militants controlled territories not far from Donetsk, Ukraine, 22 June 2020. Ukraine and self-proclaimed Donetsk People's Republic reopened Novotroitske checkpoint amid quarantine relaxation in the ongoing coronavirus COVID-19 pandemic. EPA-EFE/YEVGEN HONCHARENKO

Во Украина се потврдени уште 800 случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заразени достигна 52.843, соопшти денеска Министерството за здравство на земјата.

Министерот за здравство Мексим Степанов на брифинг информира дека коронавирусот е потврден кај 53 деца и 48 медицински работници.

Во последното деноноќие починале уште 27 пациенти, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 1.372. (МИА)

Коронавирус