сабота, 6. јуни 2020. Вести денес: 1
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Нови 424 смртни случаи во Франција од Ковид-19, досега вкупно починале 12.210

Нови 424 смртни случаи во Франција од Ковид-19, досега вкупно починале 12.210

Во Франција досега се  регистрирани 12.210 смртни случаи на Ковид-19, а уште 30.000 лица се наоѓаат на болничко лекување, јави дописникот на МИА.

Генералниот директор за здравство, појасни дека од вкупно 12.210 смртни случаи, 8.044 биле во болниците, додека 4.166 во социјалните установи и старските домови.

Покрај исклучителната ситуација во која се наоѓа земјата, генералниот директор за здравство, забележа дека за прв пат вкупниот број на пациентите на интензивна нега се намали за 86 пациенти, па сега  на реанимација се наоѓаат 7.066 лица.

Коронавирус