вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Нови 153 случаи на коронавирус во Белгија

Нови 153 случаи на коронавирус во Белгија

Белгиското Министерство за здравство потврди дополнителни 153 случаи на заразени со новиот коронавирус во државата, јави дописничката на МИА.

-Има 153 нови случаи на коронавирус во нашата земја, вкупниот број сега изнесува 556 инфекции, изјави портпаролот Стевен Ван Гихт.

По повеќе недели преговори со локалните и регионалните ентитети, федералната влада на Белгија доцна синоќа успеа да се усогласи и да донесе нови мерки во земјата, вклучително затворање на образовните установи, откажување на сите забавни, спортски и културни настани, и барање од работниците и работодавците да охрабрат работа од дома. 

Локални избори 2021