сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 22
home Вести

Новата италијанска Влада положи заклетва

Новата италијанска Влада положи заклетва

Новата италијанска коалициска Влада денеска положи заклетва во свечената сала на Квириналската палата, службената резиденција на претседателот Серџо Матарела.

– Се колнам дека ќе бидам лојален на републиката и ќе го почитувам нејзиниот устав и закони и ќе ги извршувам моите должности само во интерес на нацијата, рече премиерот Џузепе Конте.

Истите зборови ги кажаа сите 21 министер во Владата.

Членовите на новиот кабинет, чија просечна возраст е 37 години, во моментов ја одржуваат својата прва седница.

Една од првите одлуки што се очекува да се донесе е назначувањето на поранешниот премиер Паоло Џентилони од Демократската партија, за претставник на Италија во новата Европска комисија.

Новата Влада ја сочинуваат Движењето пет ѕвезди, членка на досегашната владејачка коалиција, и опозициската Демократска партија.

Формирањето на новата влада доаѓа по распадот на досегашната коалиција на Движењето пет ѕвезди и десничарската Лига на Матео Салвини, кој сакаше нови избори со надеж дека ќе освои мнозинство доволно за Лигата сама да формира Влада, а со оглед на големата популарност што во моментов лично ја ужива поради својата антиимигрантска и анти-ЕУ политика.

МИА

Коронавирус