четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 209
home Вести

Нова снимка од морничавата експлозија во Болоња: Цистерна удри во камион, а потоа дојде до голема катастрофа (ВИДЕО)

Нова снимка од морничавата експлозија во Болоња: Цистерна удри во камион, а потоа дојде до голема катастрофа (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а 60 се повредени во пожар кој изби после сообраќајна несреќа во близина на аеродромот во Болоња.

Италијанската полиција објави нова снимка од експлозијата која прикажува како цистерната која носела запалив материјал удрила во задниот дел од камион. После судирот следеа уште неколку експлозии, а се траеше околу 10 минути.

Поради експлозијата делумно се сруши и дел од мост, па пожарот се прошири на паркинг под мостот. Таму огнот зафатил неколку возила кои експлодираа.

Многу се повредени кога ги погодило стакло кое пукнало во блиските згради.

Се верува дека десетина возила експлодирале.

Коронавирус