недела, 1. октомври 2023. Вести денес: 69
home Вести

НОВА ДРАМА ВО ЕВРОПА: Пронајдени 12 мигранти во камион-ладилник!

НОВА ДРАМА ВО ЕВРОПА: Пронајдени 12 мигранти во камион-ладилник!

Белгиската полиција денеска пронајде 12 мигранти во камион-ладилник на еден паркинг на автопат во северниот дел на Белгија.

Полицијата интервенирала откако добила повик од возачот на камионот, истакна портпаролка на федералната полиција.

Возачот, кој превезувал овошје и зеленчук, ја повикал полицијата и биле пронајдени 12 мажи од сириско и суданско потекло. Мигрантите биле однесени во Канцеларијата за имиграција во Антверпен.

Минатата недела во Британија, во камион-ладилник пронајдени се тела на 39 мигранти. Камионот во Британија пристигнал од белгиското пристаниште Зебриж.