среда, 28. септември 2022. Вести денес: 182
home Вести

Нова британска студија: Вакцината на „АстраЗенека“ нуди поголема заштита и на повозрасните лица од 65 години

Нова британска студија: Вакцината на „АстраЗенека“ нуди поголема заштита и на повозрасните лица од 65 години

Сомнежите на некои европски земји за ефикасноста на вакцината на „АстраЗенека“ кај лица постари од 65 години, што значително ја намали нејзината употреба, наскоро може да се разбијат откако новата британска студија покажа дека првата доза на вакцината нуди исклучително висока заштита од сериозни инфекции од ковид-19, јавува Радио Слободна Европа (РСЕ).

Нови докази од Велика Британија покажаа дека вакцинацијата против ковид-19 драстично ги намали сериозните болести и смртните случаи кај постарите лица по само една доза, зголемувајќи го оптимизмот дека успешните програми за вакцинација нудат враќање на неодамнешниот економски раст по една година чести блокади, според весникот Волстрит журнал.

Британските истражувачи во прелиминарните откритија на почетокот на март рекоа дека единечна доза на „Фајзер“ или „АстраЗенека“ против ковид-19 го намалува ризикот од хоспитализација кај лица над 70 години за 80 проценти, во споредба со лицата на слична возраст кои не биле вакцинирани.

Едно британско истражување, спроведено од Англиската агенција за јавно здравје, ги испита здравствените досиеја поврзани со 7,5 милиони луѓе постари од 70 години во Англија, што го прави едно од најголемите вакви студии објавени досега.

Податоците од земја што вакцинира повеќе од своето население од која било друга голема западна економија, посочува Волстрит журнал, исто така, нудат поддршка за стратегијата на британската влада за проширување на ограничените залихи на вакцини со одложување на втората доза до максимум 12 недели за да се заштити повеќе луѓе.

Вакцината на „АстраЗенека“ е нешто поефикасна од вакцината „Фајзер“ против ковид-19 во некои случаи, рече во понеделникот британскиот министер за здравство Мет Ханкок, повикувајќи се на податоци од новата студија на британски научници, велејќи дека тоа треба да ги охрабри другите земји да ги преиспитаат своите сомнежи во вакцината од Оксфорд, пишува „Гардијан“.

Медицинскиот регулатор на Европската унија ја одобри употребата на вакцината „АстраЗенека“ за сите возрасти во јануари, но презентацијата наиде на скептицизам во јавноста бидејќи земјите, вклучувајќи ги Франција, Германија, Италија, Шведска и Полска, препорачуваат таа да не се користи за лица над 65. години поради недостаток на податоци.

Последицата, додава весникот, е значително намален број на оние кои примиле вакцина. Минатата недела истрагата на „Гардијан“ откри дека четири од пет дози на вакцини „АстраЗенека“ доставени во земјите на ЕУ сè уште не биле користени.

Германија објави дека искористила нешто повеќе од една петтина од своите 1,4 милиони дози. Според весникот, Шпанија користела нешто помалку од една третина, а Франција користела 15 отсто од своите 1,1 милиони дози на вакцини.

Коронавирус