среда, 3. март 2021. Вести денес: 68
home Вести

Нов земјотрес во Турција: Нема податоци за штети и жртви

Нов земјотрес во Турција: Нема податоци за штети и жртви

Земјотрес со јачина од 5.1 степен според Рихтерова скала ја погоди провинцијата Елазиг во источниот дел на Труција.

Според првичните информации, епицентарот на земјотресот се наоѓал на длабочина од околу седум километри.

Засега нема извештај за потенцијални жртви и материјална штета.

Ова е втор земјотрес за помалку од 24 часа во Турција, откако вчера земјотрес со јачина од 6.9 степени по Рихтерова скала исто така ја погоди оваа провинција.

Ударот се почувствувал и во соседните земји, Сирија, Либија и Иран. Загинаа 22 лица.

Коронавирус