недела, 20. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

Нов Зеланд: Запрен воздушниот сообраќај со Австралија

Нов Зеланд: Запрен воздушниот сообраќај со Австралија

Властите во Нов Зеланд одлучија од недела на полноќ да го укинат воздушниот сообраќај со Австралија поради страв од нов бран ширење на коронавирусот од Сиднеј.

Во четврток е блокиран авиосообраќајот откако еден пар бил позитивен на Ковид-19, а немал никакви контакти со ризични групи, пренесува Ројтерс.

Веднаш потоа во Синдеј се засилени антиепидемиските мерки и покрената е кампања за тестирање на што поголем број луѓе.

Министерот за Ковид-19 во владата на Нов Зелан најавил дека воздушниот сообраќај со Нов Јужен Велс ќе се обнови откако здравствените власти ќе потврдат дека ризикот од епидемија е низок.

ЕУРО 2020

Македонија