среда, 12. август 2020. Вести денес: 0
home Вести

Нов Зеланд се подготвува за општа изолација

Нов Зеланд се подготвува за општа изолација

На Нов Зеланд од полноќ стапува во сила одлуката според која граѓаните нема да можат да ги напуштаат домовите освен во одредени случаи.

Предвидено е и сите институции и објекти, што не мора да работат ќе бидат затворени, како и училиштата. Мерката ќе биде во сила еден месец.

Пропишана е и оддалеченост помеѓу луѓето до минимум два метра.

Нов Зеланд е меѓу првите земји што воведе обврзна самоизолација за сите луѓе кои допатуваа од странство и прва држава што ги забрани јавните собири.

На Нов Зеланд во моментот 155 луѓе се заразени со новиот коронавирус.

Коронавирус