петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 140
home Вести

Нов Зеланд: Се отвори дупка со должина на две фудбалски игралишта и длабока колку зграда

Нов Зеланд: Се отвори дупка со должина на две фудбалски игралишта и длабока колку зграда

Огромна дупка, со должина на две фудбалски игралишта и длабока колку шесткатна зграда се отвори на фарма во Нов Зеланд.

Дупката се појавила по неколкудневните обилни врнежи, во близина на градот Роторуа на Северниот остров.

Локалното население тврди дека дупката настанала на тоа подрачје бидејќи се урива подземен варовник.

Новозеландскиот вулканолог Бред Скот изјави дека дупката е трипати поширока од која и да видел претходно.