понеделник, 1. август 2022. Вести денес: 77
home Вести

Нов Зеланд ги отвори границите за странци по повеќе од две години

Нов Зеланд ги отвори границите за странци по повеќе од две години

Нов Зеланд ги отвори своите граници за странци во понеделникот, за прв пат од март 2020 година, кога земјата беше „заклучена“ поради пандемијата на коронавирус.

Границите на Нов Зеланд почнаа повторно да се отвораат во февруари, прво за Новозеланѓаните, а ограничувањата постепено беа ублажени.

Процесот на повторно отворање заврши во неделата навечер, при што на посетителите им беше потребна виза, а на оние со студентски визи сега им беше дозволен влез во Нов Зеланд.

Дозволено е и пристигнување на бродови за крстарење и странски јахти.

Посетителите мора да се вакцинираат против Ковид-19 и да се тестираат најмалку двапати по пристигнувањето во Нов Зеланд.

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн на Кинескиот бизнис самит во Окленд изјави дека завршувањето на постепеното отворање на границите е огромен успех.

– Тоа беше постепен и внимателен процес од наша страна од февруари, бидејќи ние, заедно со остатокот од светот, продолжуваме да управуваме со многу жива глобална пандемија додека го одржуваме нашиот народ безбеден, рече премиерот.

Меѓународните студенти даваат значаен придонес за економијата на Нов Зеланд, а образовниот сектор се надева дека ќе профитира од отворањето на границите.

Министерот за туризам на Нов Зеланд, Стјуарт Неш, рече дека враќањето на бродовите за крстарење исто така ќе биде поттик за локалните индустрии.

Коронавирус