понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 130
home Вести

Нов тектонски удар во Хрватска, луѓето од страв повторно на улица

Нов тектонски удар во Хрватска, луѓето од страв повторно на улица

Земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала денес повторно ја стресе областа Петриња, а хрватските медиуми јавуваат дека многу жители на тоа место излегле од страв на улиците.

Земјотресот е регистриран нешто по девет часот, на три километри југозападно од Сисак на длабочина од два километри.

Тоа е деветтиот земјотрес почувствуван во Хрватска во последните 67 часа.

ЕУРО 2020

Македонија