петок, 20. мај 2022. Вести денес: 149
home Вести

Нострадамус го предвиде пожарот во Нотр Дам: Ја предвидел катастрофата точно до ден (ВИДЕО)

Нострадамус го предвиде пожарот во Нотр Дам: Ја предвидел катастрофата точно до ден (ВИДЕО)

Пожарот кој вчера избувна во Париз во катедралата Нотр Дам за час се најде на сите насловни страни во светот.

Во драматини моменти се сруши кулата, но за среќа е зачувана структурата на катедралата.

Интересно е што според некои толкуања, уште пред 500 години Нострадамус го предвидел пожарот во Нотр Дам и тоа на точен датум 15 април 2019 година.

Наводно , од неговите стихови јасно е дека Франција и Италија ќе бидат најемотивно погодени, а овој настан според неговото толкување ќе биде раќање на злото кое доаѓа во второто столетие.

Пророштвото оживува од различни астролошки траги што укажуваат дека на 15 април 2019 година. Еден од најчестите зборови во Нострадамус е “емоции”, и тоа се поклопува со она што претседателот Емануел Макрон го споменува преку Твитер кога пишува: “Нотр Дам е во оган. Католиците и сите Французи, како и сите граѓани,гори и дел од нас. ”

Коронавирус