понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 59
home Вести

Норвешка: По забава во подземен бункер, над 20-мина затруени

Норвешка: По забава во подземен бункер, над 20-мина затруени

Повеќе од 20 лица завршија в болница во Осло, Норвешка, поради труење со јаглероден моноксид при забава во подземен бункер.

Полицијата соопшти дека забавата е случајно откриена кога полициска патрола минала крај група млади луѓе покрај бункерот во неделата наутро. Тие биле невообичаено зашеметени.

Неколку други луѓе наскоро излегле од бункерот и побарале итна медицинска помош.

Според норвешките власти, се верува дека труењето е причинето од преносни предизвикувачи. Двајца полицајци, наводно, биле меѓу присутните на забавата.

– За среќа, состојбата на сите се подобрува. Можеме да кажеме дека се надвор од животна опасност, рече директорот на болницата во Осло.

На забавата со електронска музика имало околу 200 лица. Полицијата ги повика сите кои имаат проблем со гадење, главоболка или вртоглавица, да побараат лекарска помош. (МИА)

Коронавирус