петок, 18. ноември 2022. Вести денес: 137
home Вести

Нобеловецот и екс претседател на Полска банкротираше: Имам празни џебови, не можев да купам божиќни подароци

Нобеловецот и екс претседател на Полска банкротираше: Имам празни џебови, не можев да купам божиќни подароци

Добитникот на Нобеловата маграда за мир и поранешен претседател на Полска Лех Валенса (77) се пожали дека банкротирал, а рекол и дека нема пари оваа година за да купи божиќни подароци.

Валенса порано многу патувал и заработувал држејќи говори, но пандемијата тоа го променила, објаснил тој за полската телевизија Polsatnews.

-Имаше времиња кога имав пари и ги трошев. Сега сум тука со празни џебови, истакнал тој.

Полскиот електричар беше претседател на синдикатот Солидарност од 1980 до 1990 година. Од 1990 до 1995 бее претседател на државата.

Коронавирус