четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 129
home Вести

„Њујорк тајмс“: САД планираат неколку кибер напади врз системи поврзани со руската влада

„Њујорк тајмс“: САД планираат неколку кибер напади врз системи поврзани со руската влада

САД планираат да извршат неколку кибер-напади во рок од три недели против системите поврзани со руската влада. Тоа го објави Њујорк Тајмс, повикувајќи се на извори.

Неименувани извори велат дека САД ќе почнат „тајни контранапади“ во текот на следните три недели, што ќе им се стави до знаење на Владимир Путин, руските разузнавачи и војската, но не и на надворешниот свет. Покрај кибер нападите, САД планираат да воведат економски санкции за Москва како одговор на руските хакерски напади.

Покрај тоа, американскиот претседател Џо Бајден може да потпише указ за зајакнување на заштитата на владините системи од кибер напади.

На почетокот на јануари, американската агенција за безбедносна безбедност и инфраструктура (CISA) објави заедничко соопштение со ФБИ и ред други американски агенции, според кое Русија стои зад големиот кибер напад против клиенти на компанијата за компјутерска безбедност SolarWinds.

Коронавирус