четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 156
home Вести

„Њујорк тајмс“: Израелски оперативци го убиле вториот човек на Ал Каеда

„Њујорк тајмс“: Израелски оперативци го убиле вториот човек на Ал Каеда

Вториот човек од Ал Каеда, обвинет за помагање во планирање бомбашки напади врз две американски амбасади во Африка во 1998 година, бил убиен од израелски оперативци во име на САД, објави денеска Њујорк тајмс, повикувајќи се на разузнавачи.

Абдула Ахмед Абдула, кој беше познат како Абу Мухамед ал-Масри, бил застрелан од двајца мажи на мотори на улици во Техеран на 7 август, објави Тајмс. Убиството на Масри, кој беше најверојатен наследник на сегашниот лидер на Ал Каеда, Ајман ал Завахири, досега се чуваше во тајност, пишува весникот.

Улогата на САД во убиството на милитант роден во Египет останува нејасна, наведува Тајмс. Американските власти со години ги следат Масри и другите оперативци на Ал Каеда.

Ал Каеда не ја објави неговата смрт, иранските власти ја прикрија додека никој досега не презеде одговорност. Иран ја демантираше веста денеска со наводи дека нема терористи на Ал Каеда на територијата на државата. (МИА)

Коронавирус