четврток, 28. септември 2023. Вести денес: 88
home Вести

Њујорчани на минус 12 ја дочекаа Новата година на Тајмс сквер

Њујорчани на минус 12 ја дочекаа Новата година на Тајмс сквер

Жителите и туристите во Њујорк ја дочекаа на Тајмс сквер Новата година на минус 12 степени со традиционално спуштање на кристалната кугла, конфети и величествен огномет.

Сепак, за разлика од минатите години имаше помал број присутни.

Мараја Кери оваа година настапи успешно, за разлика од лани, а меѓу две песни бараше топол чај.

Прославата беше со традиционалното спуштање на кристалната кугла Вотерфорд која оваа година имаше 3,5 метри во пречник и тежина од 5,385 кг. Беше обложена со 2.688 триаголници кои менуваа боја како калеидоскоп под силно осветлување.

Безбедноста беше засилена при што гаражите во колина на Тајмс сквер беа затворени. Илјадници полицјаци беа на улици, а бетонски блокови и комунални камиони блокира апристап на возила во безбедносна зона во која беа граѓаните кои претходно мораа да поминат низ десетина безбедносни контроли.

Мерките за обезбедувњае го чинеа градот 7,5 милиони долари.

Тоа беше најстудена Новогодишна ноќ во Њујорк од 1907 година кога биле регистрирани 17 степени Целзиусови под нулата.