вторник, 27. октомври 2020. Вести денес: 8
home Вести

Никој не знае дали има заболени, а ако некој носи маска и ракавици ќе биде уапсен- оваа земја ја забрани употребата на зборот коронавирус

Никој не знае дали има заболени, а ако некој носи маска и ракавици ќе биде уапсен- оваа земја ја забрани употребата на зборот коронавирус

Властите во Туркменистан ја забранија употребата на зборот „коронавирус“ и го исклучија од секојдневниот говор, со цел да ги скријат информациите за пандемијата, соопшти невладината организација Репортери без граници.

Според Репортери без граници на сите медиуми им се забрането да го употребуваат зборот „коронавирус“, а исто така терминот е исфрлен од сите официјални брошури, што Министерството за здравство на Туркменистан ги подели во училиштата, болниците и другите државни институции.

За граѓаните кои надвор се движат со маски и зборваат за пандемијата на Ковид-19 ризикуваат да бидат уапсени.

Претходно, претседателот на Туркменистан, Гурбанбугли Бердимухамедов ги посоветува граѓаните да се лекуваат со народниот лек односно со растението див седеф (Peganum harmala). Тој наредил растението да се користи за дезинфекција на јавните места во државата.

Во Туркменистан нема инфицирани луѓе со новиот коронавирус.

Коронавирус