сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Нигерија: Нападнат затвор, избегале 800 затвореници

Нигерија: Нападнат затвор, избегале 800 затвореници

Вооружени напаѓачи нападнале затвор на јогозападот од Нигерија при што овозможено е бегство на 800 затвореници, соопшти државната затворска служба.

Затворската служба соопштила дека напаѓачите биле тешко вооружени со софистицирано оружје и дека по размената на оганот со затворските службеници влегле во дворот на затворот со минирање на ѕидовите со динамит.

Околу 575 затвореници побегнале, додека 262 забрзо била уапсени, стои во соопштението.

Надлежните истакнале дека за случајот започната е истрага, а обезбедувањето околу затворот и во градот е зголемено.