петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 149
home Вести

Невреме во Индија: Најмалку 10 загинати, 18 исчезнати лица (ФОТО)

Невреме во Индија: Најмалку 10 загинати, 18 исчезнати лица (ФОТО)

Најмалку 10 лица ги загубија животите во невреме кое ја погоди Индија, а 18 се водат за исчезнати по свлечиште.

Вонредна состојба е прогласена во шест окрузи на индиската држава Керала.

Евакуирани се најмалку 5.000 лица.

Владата поради вонредната состојба одлучи да ја одложи церемонијата на еден од најпознатите светилишта на југот од Индија, планинскиот храм Сабаримала.