четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 70
home Вести

НЕВРЕМЕ ВО АВСТРАЛИЈА: Се откорнаа дрва, луѓе заглавени во автомобили, над 200.000 домаќинства без струја

НЕВРЕМЕ ВО АВСТРАЛИЈА: Се откорнаа дрва, луѓе заглавени во автомобили, над 200.000 домаќинства без струја

Големо невреме што го погоди југоистокот на Австралија откорна дрвја, заглави луѓе во автомобили и куќи и предизвика прекини на електричната енергија во повеќе од 200.000 домови, од кои многу беа поплавени.

Временските непогоди што ги погодија австралиската држава Викторија и главниот град Мелбурн во средата донесоа ветрови од 119 километри на час и 20 сантиметри дожд на метар кубен, изјави метеорологот Кевин Паркин, пренесува АП и пренесува Танјуг.

Како што се наведува, досега нема извештаи за сериозни повреди.

Како што ветерот се смири денес, ризикот од поплавување се зголеми од надојдените реки.

Втората по бројност во Австралија држава не е погодена од толку силен ветер од 2008 година, соопштија локалните власти.

Неколку главни патишта беа затворени поради големо количество вода, одрони и паднати дрвја.

Спасувачките служби добиле повеќе од 5.000 повици за помош, од кои 3.500 биле поврзани со дрвја што паѓале врз куќи или луѓе повикани затоа што биле заробени во домови.

Коронавирус