сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Невиден „перфоманс“ во ЕП: Италијански пратеник со чевел ја гази одлуката на ЕК (ВИДЕО)

Невиден „перфоманс“ во ЕП: Италијански пратеник со чевел ја гази одлуката на ЕК (ВИДЕО)

Откако Европската комисија го одбила фискалниот план на владата во Рим, италијанскиот член на европскиот парламент, Анџели Чока, пред новинарите со чевел ги газел документите од европскиот комесар за економски и финансиски работи Пјер Московиси.

Московиси денес остро го осудил овој „перфоманс” и навел дека таквото однесување е гротескно.

На крајот од прес-конференцијата, Чока од италијанската владејачка десничарска Лига, се качил на подиумот зад грбот на Московиси и го газел документот кој Московиси го користел во аргументирањето на таквата одлука на ЕК.

Вели дека за перфомансот користел чевел произведен во Италија, а дека Московиси изговорил без број лаги против Италија.

“Епизодата со чевелот е гротескна”, напишал Московиси на Твитер.

“Најпрво се смееме и ја банализираме ситуацијата бидејќи е смешна, а потоа се навикнуваме на прикриено симболично насилство, а потоа еден ден се будиме со фашизам. Остануваме будни! Демократијата е кревко богатство”, предупредил Московси.

Европската комисија го повикала Рим да претстави нов нацрт на буџетот со кој се намалува структурниот дефицит за 0,6 проценти на БДП, наместо да се зголемува за 0,8 процентни поени, како што се предвидува со сегашниот план.

Меѓутоа, потпретседателот на италијанската влада, Матео Салвини, нема да го менува буџетот за 2019. година.