петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 11
home Вести

Неверојатна глетка на небото во Аргентина: Инвазија на комарци формира „торнадо“ (ВИДЕО)

Неверојатна глетка на небото во Аргентина: Инвазија на комарци формира „торнадо“ (ВИДЕО)

Видеото од Аргентина, на кое се гледа како толпа комарци формирале „торнадо“, стана вирално на социјалните мрежи, додека граѓаните беа во паника.

На снимката се слуша шокиран мотоциклист, кој вели: „Ова станува сè поголемо, никогаш не сум видел вакво нешто“. Оваа пијавица е причина за наезда од комарци кои во последно време го „тероризираат“ регионот на Буенос Аирес во Аргентина.

Хуан Хозе Гарсија, истражувач во Центарот за паразитолошки и векторски студии (ЦЕПАВЕ), изјави за локалните медиуми дека обилните дождови предизвикале поплавување и се формирале големи бари на стоечка вода во кои женките комарци положуваат јајца.

Тој додаде дека ова често резултира со огромен број инсекти „кои напаѓаат градови“.

Коронавирус