среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Неверојатна акција во маркет во САД:Извадете ги маските! (ВИДЕО)

Неверојатна акција во маркет во САД:Извадете ги маските! (ВИДЕО)

Противниците на носење заштитини маски, колоквијално наречени антимаскери, веќе долго време се честа појава во Соединетите држави, и сè повеќе во остатокот од светот.

Но, снимките што доаѓаат од продавницата Таргет на Флорида се прилично неверојатни. На видеото, група луѓе, вклучително и деца, одат на шопинг со еден вид изведба, скокаат, викаат и гласно ги повикуваат клиентите да ги „тргнат своите маски“.

Некои од нив носат капи и маици со слоганот на изборната кампања на американскиот претседател Доналд Трамп „Направи ја Америка повторно голема“.

Снимките очигледно ги направил еден од потрошувачите, а потоа ги објавил на Твитер.

Во последните месеци кружат серија видеа на социјалните мрежи во кои Американците, претежно жени, реагираат луто и им викаат на продавачите откако ќе им кажат дека не можат да купуваат во таа продавница без маска, бидејќи таква е трговската политика или регулатива во таа држава.

Поради некоја причина, на американските антимаскери им е многу тешко да разберат дека немаат уставно или друго право да купуваат во продавница без маска, доколку таа продавница воведе задолжително носење маски за заштита од пандемијата.

Локални избори 2021