петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Вести

Нетанјаху: Иран лаже, знаеја дека го собориле украинскиот авион

Нетанјаху: Иран лаже, знаеја дека го собориле украинскиот авион

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го обвини Иран дека лаже во врска со падот на украинскиот патнички авион и изрази сочувство до семејствата на загинатите патници и членови на екипажот.

– Иран излажа. Исто како што лажеа за својата тајна нуклеарна програма, така сега лажат за украинскиот авион. Од самиот почеток знаеја дека го собориле. Тие знаеја дека тој е соборен случајно, но излажаа со намера. Тие го излажаа целиот свет. Тоа е целосно спротивно на начинот, на кој треба да дејствува една цивилизирана држава. Ние изразуваме сочувство за жртвите на измамата и невнимателноста на Иран, истакна Нетанјаху.

Тој побара од Велика Британија, Германија и Франција да се приклучат кон американските санкции против Иран.

– Го поздравувам воведувањето на нови строги санкции против тој режим од страна на САД. Треба да се знае дека тоа е направено во врска со одлуката на Иран да го забави процесот на збогатување ураниум. Ги повикувам Велика Британија, Франција и Германија да се приклучат кон напорите на САД. Израел нема да дозволи Техеран да произведе нуклеарно оружје, нагласи израелскиот премиер.

Коронавирус