сабота, 4. декември 2021. Вести денес: 91
home Вести

Нетанјаху: Иран ја премина црвента линија

Нетанјаху: Иран ја премина црвента линија

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Иран ја преминал црвената линија, кога  истрелал ракети од Сирија врз израелскиот дел од Голанската Висорамнина.

Тој ракетен напад, чие потекло се уште не е потврдено, беше проследен со израелски напади врз иранските позиции во Сирија.

Според Нетанјаху, ниту еден од проектите не стигнал до Израел.

– Водиме продолжена битка. Целта ни е јасна: нема да допуштиме Иран да се утврди воено во Сирија, напиша Нетанјаху на Твитер.

– Ќе удриме стопати повеќе од сите кои не напаѓаат. И ќе дејствуваме против оние кои се подготвуваат да не нападнат, пред тоа да го сторат. Тоа сме го правеле и ќе продолжиме да го правиме, рече Нетанјаху. 

Коронавирус