недела, 2. април 2023. Вести денес: 23
home Вести

Несреќа во Турција: Затрупани 5 работници при градба на надвозник

Несреќа во Турција: Затрупани 5 работници при градба на надвозник
Turkish police officers work next to an overturned bus at the scene of a traffic accident, near Marmaris, western Turkey, Saturday, May 13, 2017. Turkish authorities say that over 20 people have died and nearly a dozen injured are in critical condition after a tour bus tipped over, fell 15 meters (50 feet) down a cliff and then hit a car on a serpentine mountain road. (IHA via AP)

Петмина работници се затрупани под остатоците од бетонски ѕид, што се уранал денеска при изградбата на надвозник на автопат близу градот Гебзе во северозападниот турски округ Коџаели.

Како што јави Си-Ен-Ен Турк, ѕидот се урнал од висина од 30 метри, повлекувајќи ги со себе петмината работници.

На местото на инцидентот пристигнале амбулантни и противпожарни возила, а спасувачките тимови работа на пронаоѓање на затрупаните работници.