петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 163
home Вести

Несреќа во Германија: Дел од кран паднал врз брод со 120 луѓе (ВИДЕО)

Несреќа во Германија: Дел од кран паднал врз брод со 120 луѓе (ВИДЕО)

Пет лица се полесно повредени кога кран се урна во пристаништето во северниот германски град Росток, соопшти полицијата.

Дел од кранот паднал на брод во кој, во моментот на несреќата , имало 120 лица.

Инцидентот се случил при тестирање на кранот, што бил прикачен на бродот.

Портпаролот на полицијата изјави дека спасувачките служби ги однеле повредените во болницата во Росток.

Коронавирус