вторник, 22. ноември 2022. Вести денес: 35
home Вести

Ненси Пелоси беше реизбрана за претседател на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес

Ненси Пелоси беше реизбрана за претседател на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес

Ненси Пелоси беше реизбрана со тесно мнозинство за претседател на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, и ќе го води за време на новоизбраниот претседател Џо Бајден.

Демократката од Калифорнија, Пелоси, ги предводи демократите во Долниот дом на Конгресот од 2003 година, и таа е единствената жена претседател на тоа тело. Се очекуваше таа да ја задржи функцијата и во новиот состав. Таа доби 216 гласа во споредба со 209 гласа за републиканскиот претставник Кевин Мекарти, кој повторно ќе биде лидер на републиканското малцинство во тоа тело.

За да биде избрана, Пелоси мораше да го надмине фактот дека некои демократи негодуваа за нејзината „долговечност“, малата предност на демократите пред републиканците од 222-211 година во тој дом по изборите во ноември и неколку отсутни лица поради коронавирусот. Има две испразнети места во Претставничкиот дом со 435 члена, но што и да се случи демократите ќе имаат најмало мнозинство во тој дом во последните две децении.

Новиот состав на Конгресот се состана синоќа само два дена откако претставниците ја завршија контроверзната претходна седница и беа почитувани безбедносните упатства за вирусот, за кои е потребно тестирање и носење маски за членовите на Долниот дом.

Коронавирус