петок, 30. септември 2022. Вести денес: 166
home Вести

Немири во три затвори во Еквадор, загинаа повеќе од 70 затвореници

Немири во три затвори во Еквадор, загинаа повеќе од 70 затвореници
epaselect epa09032631 View of the El Turi jail, in the city of Cuenca, Ecuador, 23 February 2021. More than 50 inmates died in a series of riots that occurred in three prisons in various cities in Ecuador, the National Police confirmed. EPA-EFE/Robert Puglla

Над 70 лица се убиени во бунтовите во три затвора во Еквадор, извршени од локални криминални организации, соопшти синоќа Управата за затвори во земјата, јави ДПА.

Националниот сервис за грижа за лицата лишени од слобода (СНАИ) соопшти дека регистрирал дополнителни 13 жртви, со што вкупниот број на жртви се зголеми на 75, бидејќи и натаму се собираат информациите за насилството во трите објекти.

-Неколку членови на персоналот се повредени при нарушувањето на јавниот ред и мир во затворите, но меѓу нив нема загинати, изјави директорот на СНАИ, Едмундо Монкајо, на прес-конференција, пренесе ДПА.

Еквадорската полиција на Твитер потври дека во немирите во трите затвори загинале повеќе од 50 лица.

Владата овие немири ги опиша како „координирана акција на организираниот криминал“, пренесуваат британските медиуми.

Немири избувнаа во четири затвори, а според премиерката Патриша Пазмин, тие се резултат на судири меѓу криминални банди во нив.

Според извештаите на локалните медиуми, членовите на семејствата на уапсените ја потврдиле оваа информација, велејќи дека членови на една банда нападнале членови на друга банда.

Претседателот Ленин Морено рече дека полицијата прави се за повторно да се воспостави редот во затворите, пренесоа светските медиуми.

„Полицијата и Министерството за внатрешни работи работат на враќање на контролата врз затворите во Гвајакил, Куенка и Латакунга“, соопшти Морено на Твитер.

Морено подоцна додаде дека на Министерството за одбрана му наредил да „спроведе строга контрола на оружјето, муницијата и експлозивите во надворешниот периметар на затворите“ по насилните немири во трите затвори.

Еквадорската армија соопшти дека ја поддржува полицијата во безбедносните операции околу трите соединенија.

Коронавирус